EVDEN KAÇMAK

Ergenlerin evden kaçması oldukça sıktır. Ergenin evden kaçmasının birçok nedeni vardır. Aileye ve ergene bağlı etkenler evden kaçma nedeni olabilir. Bu çocukların öykülerinde, sorunlu aile yapıları ve zor çocukluk öykülerine rastlamak olasıdır. Ailede sık kavgalar, ayrılıklar, ebeveynlerden birinde ruhsal hastalık ya da aşırı alkol kullanma öyküsü ve aile içi fiziksel, cinsel sömürü öyküleri olabilir. Özellikle tanıdıkları, yakın çevreleri tarafından cinsel sömürüye uğrayan çocuklar, utanç, şaşkınlık ve kızgınlık gibi duyguların hepsini birden yaşamakta, tek kurtuluş yolu olarak sömürüye uğradığı yerden uzaklaşmayı görmektedir. Bu şekilde aile içinde barınamayan çocuk, ailesinde bulamadığı güveni sokaklarda aramaktadır. Kendi yapılarına baktığımızda bir kısmının küçük yaşta fark edildiğinde kolayca tedavi edilebilecek, okul başarısızlığı, davranış sorunları, depresyonu olan çocuklar oldukları, olumsuz aile içi koşullar nedeniyle de evden kopmaları ve kendilerine benzeyen çocuklarla bağlantı kurmaları daha kolay olan çocuklarla karşılaşıyoruz.

KIZ ÇOCUKLAR BASKIDAN KAÇAR

Baskı nedeniyle evden kaçma kız ergenlerde daha sıktır. Çünkü evde baskı kız çocuklarına daha yoğundur. Aile içi ani krizler bazen evden kaçma nedeni olabilir. Bu durum genellikle krizle baş edemeyen ergenlerin başvurduğu yoldur. Eğer aile ile ergen ilişkileri iyi ise genellikle kaçış kısa sürer ve kriz bitince eve döner. Bazı ergenler ise aileyi korkutmak ve istediğini yaptırmak için evden kaçar. Bu kaçış çoğunlukla arkadaş evine, bir akraba evine olur ve kısa sürer. Ergen böylece evde patronun kim olduğunu göstereceğini düşünür.

Değişen toplumsal değer yargıları ve sistemleri risk altındaki bu çocukların sokağa çıkma risklerini arttırmaktadır. Cinsel sömürüye maruz kalmak gibi, yaşlarına uygun olmayan cinsel içerikli görsel ve yazılı materyalle erken karşılaşmak, erken ve uygunsuz cinsel ilişkileri körükleyen durumlardır. Benzer şekilde aynı yaş gruplarında çocukların gelişim dönemlerine yakışmayan kıyafetler, makyaj ve rollerle ortaya çıkarmak, uygun olamayan cinselliğin “doğal” gibi algılanmasına, hatta ünlü, zengin olmak gibi değerlere ulaşmanın en iyi yolu olduğuna ilişkin yanlış algılara sahip olmalarına neden olmaktadır.

Evden kaçan ergen, bir süre sonra sokak kültürünün esiri olur. Onların sokaktan kurtarılması, ailelerin eğitilmesi, uygun olan durumlarda yine aileleri ile yaşama şansını yakalamaları, olmazsa okutulmaları, iş sahibi yapılmaları gerekir. Aile içi şiddet, aile içi cinsel sömürü, ailede alkol, madde kullanımı ve diğer ruhsal hastalık öyküleri, okul başarısızlığı ve kolayca eğitim sisteminin dışına atan eğitim politikası kaynakların başında geliyor. Özendirici ama sahte yaşamların, kolay başarıların sık gündeme getirilmesi, basın, yarışma, reklam gibi yansımaların küçük çocukları cinsel objeler olarak sunması kaynağın akışını sağlar. Ama en önemlisi çocukların sıcak yuvalarını, evlerini bırakmalarına neden olan sorunları önceden saptamak ve çözmeye çalışmaktır.

Facebooktwitterlinkedinmail