OKULA DÖNÜŞ

Okulların bazıları bayram öncesi açılmış olsa da, genel olarak yeni dönem bu hafta başlıyor. Bir anlamda tatil süresinin nasıl geçirildiği, bu hafta sonu ve sonrasında ailelerin ve çocukların durumunu belirleyecek. Çünkü bazı aileler ve çocuklar tatilin; Tüm kuralların kalktığı, uyku saati, yemek saati gibi kavramların olmadığı, eğlencenin özellikle de teknolojik aletlerle uğraşmanın sınırının kalktığı bir zaman olduğunu dünüyor. Bu şekilde geçen bir tatil sonrasında düzene alışmak, kurallara tekrar uymak zorlaşacaktır. Diğer yandan tatil süresince düzeni takip eden, bir önceki yıla bakarak eksikleri tamamlayan aileler ve çocuklar için okulların açılması yeni bir heyecan olacaktır. Okul döneminin başlaması sadece çocuklar değil, aileler için de yeni bir başlangıçtır. Okul seçimi, yaz dönemi hazırlıkları ve çocuğa ilişkin sorunlara çözüm aramak okul dönemi için ailelerin sorumluluğudur.

OKULA YENİ BAŞLAYANLAR

İlk kez okula başlayanların ve ailelerin karşılaşabilecekleri bazı sorunlar olabilir. Okullar açıldığında, bazı çocuklar okula gitmek istemeyebilirler. Yeni başlayanların çoğu, geçen seneden tatile girenlerin bir kısmı anneleri de onlarla kalsın isteyerek, ağlayabilirler. Ancak, ilk günler doğal olabilen bu sorun sonraki hafta da devam ediyorsa “okul korkusu”ile karşı karşıya olabiliriz. O zaman, alışır diye bekleyerek vakit kaybetmeden, aileler, okul ve çocuk ruh sağlığı uzmanları  işbirliği yaparak bu sorunun altından kalkabilirler. Ebeveynlerin bu durumda tutumları çok önemlidir. Çünkü bazı annelerin çocuğunun henüz çok küçük olduğu ve onsuz yapamayacağına ilişkin endişeleri çocuklar tarafından hissedilir. Bu onların okula gitmemesi için önemli nedenlerdendir. O nedenle hem bu fazla endişeli annelerin, hem de çocukların okula hazırlanmaları gerekiyor.

Genellikle okullar açıldıktan sonra, özellikle ilkokula yeni başlayan çocuklarda en büyük sorun sınıf içinde  yerlerinde oturamamaları ve öğretmenin komutlarına uyamamalarıdır. Dolayısıyla sınıfda bulunan diğer çocukların da dikkatini dağıttıkları için öğretmenler tarafından uyarılırlar. Bazı çocuklar ilk bir ay içinde bu duruma uyum sağlarlar ve sorun kalmaz. Ama bazı çocuklar için bu durum devam eder. O zaman düşünülmesi gereken bir kaç özel durum vardır. Öncelikle çocuk takvim yaşı tutmasına karşın, ruhsal ve nörolojik olarak okula başlamaya hazır olmayabilir. Doğru olan bu değerlendirmenin okula başlamadan yapılmasıdır. Ancak yapılmadan başlamış ve sorun çıkıyorsa ders, kurallar ve ruhsal açıdan büyümesi için çocuğun okul rehberleği, gerekiyorsa uzman tarafından desteklenmesi uygun olur.

Her açıdan okula hazır olmasına karşın ev içinde hiç kural konulmamış, paylaşmayı bilmeyen, her dediği yapılan bir çocuğun okula uyum sağlamaktaki zorluğu olabilir. O zaman yapılması gereken öğretmen ve ailenin işbirliği ile çocuğun yeni duruma alıştırılmasıdır. Aynı zamanda ailenin de yardım alarak çocukla ilişkisinde sınır koymayı öğrenmesi gerekir.

Bazı çocuklarda yerinde oturamamanın yanı sıra, yazı yazmada isteksizlik, yavaşlık, bazı harfleri ters yazma, arkadaşlarıyla ders içinde konuşma ya da okuma- yazmayı zamanı geldiği halde öğrenememe gibi bulgularda görülebilir. Eğer bu tür yakınmalar geliyorsa, sistemi ya da çocuğun tembelliği gibi  suçlamalarda bulunmadan önce dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olup olmadığını araştırmak, çocuğun eğitim yaşamı için çok önemli olabilir.Bazı çocuklarda ise öğrenmesi  gereken becerilerin sadece bir bölümüne ilişkin sorun olabilir. Genel olarak özel öğrenme güçlüğü başlığı altında toplanan bu sorunlar çocuğun eğitiminde başarısızlık nedeni olabilir. Özel öğrenme güçlükleri, okuma, yazma, matematik gibi alanlarda, ya da disleksia şeklinde ortaya çıkabilir. Kısa zamanda araştırılması ve yardım alınması gereklidir.Eğer okulda bizi bekleyecek sorunları ve çözümlerini bilirsek, çocuğumuz, öğretmen ve okulla işbirliğini yapabilirsek hep birlikte sorunsuz ve zevkli bir dönem geçirebiliriz.

Çocukların çoğu okula döndükleri için seviniyorlar. Uzun tatil, boşluk kimi zaman cazip gelse de, arkadaş özlemi, okulun getirdiği düzen aslında özlenir. Ama ne kadar hazır oldukları tatışılabilir. Belki de öncelikle veliler okula dönüşe ne kadar hazır onu tartışmamız gerekir. Tüm öğrencilere, öğretmenlere ve velilere mutlu ve huzurlu bir yeni öğretim yılı diliyorum.

Facebooktwitterlinkedinmail