AİLE VE ERGEN İLİŞKİSİ

Aileler ve ergenler arasında sorunlar yaşanması döneme özgüdür. Bazı aileler ve ergenler, sorunlarla başa çıkmada ve çözmede daha iyidir. Bir ergenin gereksinim duyduğu aile olmak için yapılabilecek çok şey vardır. Aileler bazı kuralları temel alabilirler.

  • Önemli olan konuyu seçmek: Sınır koyulması gerekir. Ama bunun anlamı ergenin, her denileni yaptırması değildir.
  • Sınırlamalar kabul edilebilir ve geçerli olmalıdır.
  • Önemsiz konularda tartışmadan kaçınmak gerekir.
  • Aşırı derecede ısrarcı ve baskıcı olmamak gerekir.
  • Düşünceleri değiştirmekten korkmamak gerekir.
  • Anne babanın olanaklar ölçüsünde benzer davranmaları gerekir. Farklı düşündüklerinde bunu kendi aralarında görüşmelidirler.
  • Diğer eşe karşı, ergenle işbirliği yapmak sorun yaratabilir.

KURAL KOYMAK

Aileler genellikle kurallar koymak ister. Kural konulmasının nedenleri vardır. Herkes aklına estiği gibi davranırsa, aile düzeninde sorunlar çıkar. Bu nedenle, ailelerin her bireyin uyması ve kabul etmesi beklenen ve işlerin düzenli gitmesini sağlayan kuralları vardır. Oysa ergenler dönemsel özellikleri nedeni ile kurallara uymakta zorlanırlar. Bunu ergene çok iyi anlatmak gerekir. Ergen, ailesinin onun güvende olması, endişelendiği, sorumlu hissettiği ve evde düzen sağlamaya çalıştıkları için kurallar koymaya çalıştığını bilmelidir. Ailenin aşırı kural koyması, kaygılı olduğunu gösterir. Bunun sonucunda çocuklar kendilerine güvenen ve doğru karar verebilen birer erişkin olamazlar ki, bu durum ailelerin istemediği bir sonuçtur. Kurallar aile tarafından, kendi istekleri ve ergenin özellikleri göz önünde bulundurularak koyulmalıdır. Aileler kendi uyamadıkları kurallara uymak için ergeni zorladıklarında sorun çıkar. Alkollü araç kullanırken, yalan söylerken onlardan bunları yapmamalarını beklemek gerçekçi değildir. “Ama biz büyüğüz.” savunması bu tür durumlarda ve ergen için geçerli olmaz. Vazgeçilmeyecek durumlar için kurallar koyarken ve kararlı olurken, esnek tutulabilecek şeyler için ısrarlı olmamak gerekir. Eve geliş saati, alkol alınması gibi gerekli kuralların öne çıkarması isteniyorsa, saç, küpe gibi konularda esnek olunabilir. Ve en önemli şeylerden biri, yaşa göre kuralların yeniden gözden geçirilerek düzenlenmesidir. Kuralların olabildiğince az sayıda ama kesin ve net olması, kendinize ve ona hareket alanı bırakması önemlidir. Bozulan kurallar aileler tarafından hemen fark edilip, eleştirilirken, uyulan kurallar için övgü genellikle esirgenir. Oysa olumlu pekiştirmeler, ergeni dikkatli olmaya sevk eder.

Tüm bunlara karşın aranızda tartışmalar çıkabilir. Tartışmaları sorun haline getirmeden çözebilmek için kızgınlığınızı dile getirmeniz gerekir. Bunun doğru yolu bağırmak ya da susup soğuk davranmak değildir. Bağırmak, onun da size bağırmasına ya da arkasını dönüp gitmesine neden olabilir. Sorun çözülmediği gibi, yani sorunlara yol açar. O size bağırsa bile, ona bağırarak yanıt vermek çözüm olmayacaktır. Soğuk davranmak ise, yanlış davrandığında onu sevmediğiniz hissi verebilir. Bu nedenle daha önemli yanlışlar yaptığında, sevginizi kaybetmemek için farklı yerlerden yardım almaya, ya da başka yanlışlarla hatasını kapatmaya çalışabilir ki bu çok daha büyük bir sorundur. Sakinleşmek için ona ve kendinize zaman tanımak gerekir. Bunu ceza olarak kullanmamak gerekir. “Sakinleşene kadar seninle konuşmayacağım, gözüme görünme.” yerine, “Bu konuyu daha sonra konuşmamız sanırım daha iyi olacak.” cümlesi her iki taraf için de yararlı olur.

Kural koymada ve ergenden bunlara uymasını istemede en önemli şey, ergene her şeyin en iyisini bildiğinizi değil, onun için her şeyin en iyisini istediğinizi göstermektir.

Facebooktwitterlinkedinmail