ÇOCUKLARIN HAYVAN SEVGİSİ

Anneler babalar sıkça soruyorlar. “Çocuk evde hayvan beslemek istiyor, ne yapalım?”. Bu sorunun fiziksel sağlık açısında yanıtını benim vermem mümkün değil. Ama ruhsal açıdan ve sosyal açıdan hayvan beslemenin çocuklara ne tür katkıları olabileceğini birlikte gözden geçirebiliriz.
Çocuklar doğdukları andan itibaren kurdukları ilişkilerden etkilenirler. Bu etki anne ile başlar. İlk ilişki kurulan kişi annedir. Bunu sırası ile baba, diğer aile üyeleri ve çevre izler. Tüm bu ilişkiler, çocuğun gelişimini etkiler. Çocuklar bedensel gelişimlerinin yanı sıra, zihinsel, ruhsal ve sosyal olarak da gelişim gösterirler. Bu gelişimlerin sağlıklı olabilmesi için bazı koşulların yerine gelmesi gerekir. Eğer çocuğun doğduğu evde yaşayan bir başka türden canlı varsa ve ailenin bir parçası ise çocuk onunla da ilişki başlatacaktır. Bazı çocuklar kendilerine ait eşyalarla ya da bir oyuncakla bağ kurarlar. Bazen bir battaniye ya da yastık, bazen bir oyuncak onun ayrılmaz parçası olur. Onsuz bir yere gitmek istemez, uyurken mutlaka olmasını ister. Adeta bir parçası, sırdaşı gibi o nesneye ilgi duyar. Evde bulunan hayvanlar da bu aşamada çocuk için bağ kurulan bir canlı haline gelebilir. Onunla konuşan, oynayan, ona kızan, bazen canını yakan, onunla mamasını paylaşan çocuk sosyalleşmeye bir adım atmış olur. Evde bir evcil hayvanın olmaması durumunda çocuk bunlardan mahrum olacak demek değildir. Onunla kuracağı ilişkiyi başka canlılarla kurabilir. Sağlıklı gelişim başka türlü de gerçekleşir. Bu nedenle çocuk gelişiminde olumlu katkısı olmakla birlikte, evde evcil hayvan besleme kararı fiziksel sağlık, koşullar göz önüne alınarak verilmesi gereken bir karardır.
Ne Zaman Daha Önemli?
Gelişimsel sorunu olan, yoksunluk yaşayan çocuklar için evcil hayvan sevgisi daha önemli hale gelir. Yine evcil hayvanlar, kayıpları olan çocuklar için kaybın yerine konulabilen olumlu bir işlev olabilir. Ayrılıklar bir çeşit kayıptır. Evinden, arkadaşlarından, çevresinden ayrılmak zorunda kalan, ailesinde parçalanma olan çocuklar bu süreci bir evcil hayvanla daha kolay geçirebilirler.

Çocuklar ve aileler için Sorumluluk
Evcil hayvan besleme, çocuğa sorumluluk duygusunun öğretilmesi için önemlidir. Bir canlının beslenmesi, temizlenmesi, dışarı çıkarılıp gezdirilmesi, tuvalet, eğitim bir çocuğun öğrenmesi için iyi bir yoldur. Sevdiği ve ilişki kurduğu bir canlı ile bu sorumlulukları öğrenmesi çok daha kolay olabilir. Ancak bunun için bu sorumluluğun çocuğa verilmesi ve yerine getirmesinin denetimi şarttır. Çocuk için alınan bir evcil hayvanın tüm bu işlemleri ebeveyn tarafından yerine getirildiği zaman, başka şeylerde olduğu gibi çocuk onun adına

işlerinin yapılması gerektiğini öğrenir.
Bir canlı ile ilişki kurmak ve onun sorumluluğunu almak önemli. Birkaç gün önce küçük yeğenim kendine alınan oyuncakla oynuyordu. Bir bebek ve köpeği vardı. Köpeğe ait mama, mama kabı ve yanında bir çöp kutusu ilgimi çekti. Mamaları köpeğin ağzından yedirdikten sonra, kuyruğunu kaldırınca dışkı çıkıyor, yeğenim de o dışkıları alıp, çöp kutusuna dolduruyordu. Ne yaptığını sorduğumda, sokak kirlenmesin diye topluyorum dedi. Bu bana işe giderken sokaklarda gördüğüm, Maçka parkında sabah koşan insanların basmamaya çalıştığı evcil hayvan dışkılarını anımsattı. Her gün köpeklerini gururla gezdiren kocaman insanların, dört yaşındaki çocuk kadar kendilerinin ve köpeklerinin yaşadığı çevreyi düşünmüyor olmasını nasıl yorumlamak gerekir? Yine aynı insanların mecburen yapıyormuş görüntüsü içinde, tasmalarının iplerini alabildiğince saldıkları köpeklerinden korkan çocukları ve büyüklerin duygularını önemsemeden hayvan sevmemekle suçlayıp, yerleri kirletmesinin ve korkan insanların üstlerini koklamasının, torbalarına uzanmasının hayvan hakları olduğunu iddia etmelerini nasıl değerlendirmeli? Çevreyi korumayan, başka insanların haklarını önemsemeyen insanlar, çocuklarına nasıl örnek olacaklar?
Kısaca evcil hayvan sevgisi, çocuğun ruhsal gelişimi için katkı sağlar. Paylaşımı öğretir, ilişki kurmaya, mutlu olmaya yardımcı olur. Onun sorumluluk sahibi, verici ve daha saygılı bir birey olmasına katkıda bulunur. Bunların gerçekleşmesi için hayvan sever büyüklerinin, belediyenin ceza kesmesini beklemeden biraz çevre sever olarak örnek olmaları gerekmektedir.

 

 

Facebooktwitterlinkedinmail