YENİDEN EVLENME, YENİ EŞ VE ERGEN

Boşanmalar, ebeveyn kayıpları yeniden evlenmeleri ve yeni ailelerin oluşmalarını gündeme getirmektedir. Bu evliliklerde, daha önceki evliliklerden çocuk olması durumunda dikkat edilmesi gereken bazı özellikler ortaya çıkabilmektedir. Çocukların, anne ya da babalarının yeniden yapacağı evliliğe ilişkin tutumları gelişim dönemlerine, ebeveynleri ile olan ilişkisine, sosyal koşullara ve birçok başka etkene bağlı olarak değişebilir. Çocuklar kaç yaşında olursa olsun, ebeveynlerinin yeniden bir arada olacağı umudunu taşırlar. Bu nedenle bir başkası ile evlenme haberi onları hayal kırıklığına uğratır. Hele henüz boşanmanın etkisini atlatamamışken, ebeveynlerden birinin yeniden evleneceği haberi travmatik olabilir. Evlenme, ailenin boşanması ile ilişkili olan biriyle değilse, daha kolay kabullenilir. Birlikte yaşadığı ebeveynin evlenecek olması, eve gelecek yeni kurallardan endişelenme, ebeveyni paylaşma kaygısı getirir. Arada gördüğü ebeveynin evlenmesi ise, onu tamamen kaybedeceği endişesi yaratabilir. Yeni eşin çocuklarının olması durumu daha da zorlaştırır.

EVLİLİK ÖNCEDEN ERGENE ANLATILMALIDIR
Evlilik, boşanmadan uygun bir süre sonra, ergene anlatarak, onunla konuşarak ve paylaşarak yapılmalıdır. Ergenin özellikle bilmek isteyeceği kendisine ilişkin değişimler hakkında açıklama yapmak önemlidir. Özellikle bir başkasını seven ebeveynin, kendisine olan sevgisinin azalacağı kaygısı vardır. Ergene iki sevginin farkı ve kendi değerinin değişmeyeceği kesin bir şekilde aktarılmalıdır. Ergen kız çocuğunun, babasının yeniden evlenmesine tepkisi, anneye göre fazla olur. Ergen erkek çocuğun annenin evlenmesine tepkisi ise değişmektedir. Bazen daha kolay ilişki kurmakla beraber, bazen kıskanma ve toplumsal yüklemeler nedeniyle aşırı tepki olabilmektedir.

Yeni evliliğin sürpriz olmaması başlangıç için çok önemlidir. Önceden anlatma ve paylaşma birçok sorunu çözebilir. Beraber yaşamaya başlamadan önce iki tarafın birbirlerini tanıyacak zamanı olmalıdır. Özellikle iki tarafın da çocukları varsa bu daha da önem kazanır. Çünkü her iki grup çocuğun da yaşamı tümüyle değişecektir. Bu onlar için zordur. Ebeveynlerin bunu anlaması gerekir. Bu durumlarda, yeni evde olacak kuralların çocuklarla konuşulması uygundur. Diğer ebeveynle iyi ilişkiler ve onun tutumu, çocuğu etkileyecektir. Diğer ebeveyn bu durumdan hoşlanmadı ve çocuğa anne ya da babasının yeniden evlenmesi ve evleneceği kişi için olumsuz aktarımlarda bulunuyorsa sorun büyür. Unutmayın ki her çocuğun bir annesi ve babası olur. Ebeveynin evleneceği kişi anne ya da baba olmaya çalışmamalıdır. Siz de onu çocuğunuza ebeveyn olmak için zorlamamalısınız. Yeni eşin çocukla iyi bir arkadaş olmaya çalışması ilişkileri düzeltir. Yeni eşe hitap kesinlikle anne ya da baba olmamalı, ortak kararla alınmış ve saygı çerçevesinde bir isimle hitap etmek, ergeni rahatlatır.

Her şeye karşın, zaman zaman sorunlar mutlaka yaşanacaktır. Bu sorunları fark etmeye, konuşmaya, ergeni anlamaya ve yardımcı olmaya çalışın. Sorunların kaynağı olarak onu suçlamak, evliliğinizde düzeni ve huzuru bozduğu gibi suçlayıcı konuşma ya da davranışlarda bulunmak, sorunları içinden çıkılmaz hale getirir. Onun yerine, evliliğinize zaman tanırken, çocuğunuzun sıkıntısını anlamaya çalışın.

Facebooktwitterlinkedinmail