OKULA HAZIRLANMA ZAMANI

Okulların açılması bayram nedeni ile bir süre ertelenmiş olsa da, birçok özel okul bu haftadan itibaren açılmaya başlıyor. Bu nedenle akla hemen bir soru geliyor: Okula başlamaya hazır mısınız? Okula başlamaya hazır olmak sadece çocuklar için geçerli değil. Okullar ve aileler de okula başlamak için hazırlık yapmak zorundalar. Okulların hazırlıklarını yaptıklarını düşünerek, sadece küçük bir hatırlatma yapalım. Okul yalnız, gelişimini normal tamamlayan, sorunu olmayan çocuklar için değildir. Okul her çocuğa özelliklerine göre eğitim vermekle yükümlüdür. Bu nedenle okulların diğer çocukları da en iyi eğitecek şekilde hazır olmaları gerekiyor. İyi okul olmanın başarısı, tüm çocuklara eğitim verebilmekle ölçülmelidir.

YAŞA GÖRE HAZIRLIK DEĞİŞİR

Çocuğun gelişim dönemine ve o yıl gideceği sınıfa göre hazır olması farklı kavramları içerir. Öncelikle ilk kez okula gidecek olanlardan bahsetmek gerekir. Bu yıl okul açılma zamanının değişmesi nedeni ile yeni başlayanlar için bir alıştırma dönemi olmayacak. Okullar açıldığında neler olabilir? Okullar açıldığında, bazı çocuklar okula gitmek istemeyebilirler. Yeni başlayanların çoğu, geçen seneden tatile girenlerin bir kısmı anneleri de onlarla kalsın isteyerek, ağlayabilirler. Ancak, ilk günler doğal olabilen bu sorun sonraki hafta da devam ediyorsa “okul korkusu” ile karşı karşıya olabiliriz. O zaman, alışır diye bekleyerek vakit kaybetmeden, aileler, okul ve çocuk ruh sağlığı uzmanları işbirliği yaparak bu sorunun altından kalkabilirler. Ebeveynlerin bu durumda tutumları çok önemlidir. Çünkü bazı annelerin çocuğunun henüz çok küçük olduğu ve onsuz yapamayacağına ilişkin endişeleri, çocuklar tarafından hissedilir. Bu onların okula gitmemesi için önemli nedenlerdendir. O nedenle hem bu fazla endişeli annelerin, hem de çocukların okula hazırlanmaları gerekiyor.

Genellikle okullar açıldıktan sonra, özellikle ilkokula yeni başlayan çocuklarda en büyük sorun sınıf içinde yerlerinde oturamamaları ve öğretmenin komutlarına uyamamalarıdır. Dolayısıyla sınıfta bulunan diğer çocukların da dikkatini dağıttıkları için öğretmenler tarafından uyarılırlar. Bazı çocuklar ilk bir ay içinde bu duruma uyum sağlarlar ve sorun kalmaz. Ama bazı çocuklar için bu durum devam eder. O zaman düşünülmesi gereken birkaç özel durum vardır.

Öncelikle çocuk takvim yaşı tutmasına karşın, ruhsal ve nörolojik olarak okula başlamaya hazır olmayabilir. Doğru olan bu değerlendirmenin okula başlamadan yapılmasıdır. Ancak yapılmadan başlamış ve sorun çıkıyorsa ders, kurallar ve ruhsal açıdan büyümesi için çocuğun okul rehberliği, gerekiyorsa uzman tarafından desteklenmesi uygun olur.

Her açıdan okula hazır olmasına karşın ev içinde hiç kural konulmamış, paylaşmayı bilmeyen, her dediği yapılan bir çocuğun okula uyum sağlamaktaki zorluğu olabilir. O zaman yapılması gereken, öğretmen ve ailenin işbirliği ile çocuğun yeni duruma alıştırılmasıdır. Aynı zamanda ailenin de yardım alarak çocukla ilişkisinde sınır koymayı öğrenmesi gerekir.

Bazı çocuklarda yerinde oturamamanın yanı sıra, yazı yazmada isteksizlik, yavaşlık, bazı harfleri ters yazma, arkadaşlarıyla ders içinde konuşma ya da okuma-yazmayı zamanı geldiği halde öğrenememe gibi bulgular da görülebilir. Eğer bu tür yakınmalar geliyorsa, sistemi ya da çocuğun tembelliği gibi suçlamalarda bulunmadan önce dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olup olmadığını araştırmak, çocuğun eğitim yaşamı için çok önemli olabilir.

Bazı çocuklarda ise öğrenmesi gereken becerilerin sadece bir bölümüne ilişkin sorun olabilir. Genel olarak özel öğrenme güçlüğü başlığı altında toplanan bu sorunlar, çocuğun eğitiminde başarısızlık nedeni olabilir. Özel öğrenme güçlükleri, okuma, yazma, matematik gibi alanlarda, ya da disleksia şeklinde ortaya çıkabilir. Kısa zamanda araştırılması ve yardım alınması gereklidir. Eğer okulda bizi bekleyecek sorunları ve çözümlerini bilirsek, çocuğumuz, öğretmen ve okulla işbirliğini yapabilirsek hep birlikte sorunsuz ve zevkli bir dönem geçirebiliriz.

Facebooktwitterlinkedinmail