YENİ AİLELER

Tek ebeveynli aileler gittikçe artmaktadır. Boşanma, kayıp gibi nedenlerin yanı sıra evlilik dışı çocuklar da tek ebeveynle yaşamaktadır. Tüm dünyada tek ebeveynlerin büyük çoğunluğu annelerdir. Tek başına çocuk büyüten anneler, özellikle de boşanma sonrası buna zorunlu kalan anneler ve çocukları çeşitli sorunlarla karşılaşırlar.

YENİDEN EVLENME, YENİ EŞ

Çocuklar kaç yaşında olursa olsun, ebeveynlerinin yeniden bir arada olacağı umudunu taşırlar. Bu nedenle bir başkası ile evlenme haberi onları hayal kırıklığına uğratır. Hele henüz boşanmanın etkisini atlatamamışken, ebeveynlerden birinin yeniden evleneceği haberi travmatik olabilir. Evlenme, ailenin boşanması ile ilişkili olan biriyle değilse, daha kolay kabullenilir. Birlikte yaşadığı ebeveynin evlenecek olması, eve gelecek yeni kurallardan endişelenme, ebeveyni paylaşma kaygısı getirir. Arada gördüğü ebeveynin evlenmesi ise, onu tamamen kaybedeceği endişesi yaratabilir. Yeni eşin çocukları olması, durumu daha da zorlaştırır.

Evlilik; boşanmadan uygun bir süre sonra, çocuğa anlatarak, onunla konuşarak ve paylaşarak yapılmalıdır. Çocuğun özellikle bilmek isteyeceği kendisine ilişkin değişimler hakkında açıklama yapmak önemlidir. Özellikle bir başkasını seven ebeveynin, kendisine olan sevgisinin azalacağı kaygısı vardır. Çocuğa iki sevginin farkı ve kendi değerinin değişmeyeceği kesin bir şekilde aktarılmalıdır. Kız çocuğunun, babasının yeniden evlenmesine tepkisi, anneye göre fazla olur. Erkek çocuğun annenin evlenmesine tepkisi ise değişmektedir. Bazen daha kolay ilişki kurmakla beraber, bazen kıskanma ve toplumsal yüklemeler nedeniyle aşırı tepki olabilmektedir.

Yeni evliliğin sürpriz olmaması başlangıç için çok önemlidir. Önceden anlatma ve paylaşma birçok sorunu çözebilir. Beraber yaşamaya başlamadan önce iki tarafın birbirlerini tanıyacak zamanı olmalıdır. Özellikle iki tarafın da çocukları varsa bu daha da önem kazanır. Çünkü her iki grup çocuğun da yaşamı tümüyle değişecektir. Bu onlar için zordur. Yeni evde olacak kuralların çocuklarla konuşulması uygundur. Ebeveynin evleneceği kişi anne ya da baba olmaya çalışmamalıdır. Siz de onu çocuğunuza ebeveyn olmak için zorlamamalısınız. Yeni eşin çocukla iyi bir arkadaş olmaya çalışması ilişkileri düzeltir. Yeni eşe hitap kesinlikle anne ya da baba olmamalı, ortak kararla alınmış ve saygı çerçevesinde bir isimle hitap etmek, çocuğu rahatlatır.

Her şeye karşın, zaman zaman sorunlar mutlaka yaşanacaktır. Bu sorunları fark etmeye, konuşmaya, çocuğu anlamaya ve yardımcı olmaya çalışın. Sorunların kaynağı olarak onu suçlamak, evliliğinizde düzeni ve huzuru bozduğu gibi suçlayıcı konuşma ya da davranışlarda bulunmak, sorunları içinden çıkılmaz hale getirir. Onun yerine, evliliğinize zaman tanırken, çocuğunuzun sıkıntısını anlamaya çalışın.

Facebooktwitterlinkedinmail