HEDİYE ALMAK

Yaşadın mı büyük yaşayacaksın,Irmaklara, göğe,bütün evrene karışırcasına,
Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır.
Ve hayat sunulmuş bir armağandır insana….

Ataol Behramoğlu

Yılbaşı yaklaşıyor. İnsanlar sevdikleri, tanıdıkları ya da arkadaşları için hediye arayışına başladılar. Alınacak hediyenin ederi kadar seçimi de zor olabiliyor. Eğer tanıdığınız ve değer verdiğiniz birine alıyorsanız kolay olabilir. Burada başka bir soru çıkar karşımıza: Birine ihtiyacı olanı olanı almak mı doğrudur yoksa hediye süpriz ve beklenmeyen mi olmalıdır? Sorunun yanıtı, kişiye, duruma, ilişkinize göre değişebilir. Alacağınız hediyeye sizin yüklediğiniz anlmalr, vereceğiniz kişinin yüklediği anlamlar, bütçeniz,hediye alınacak kişi sayısı derken hediye almanın sanıldığı kadar kolay olmadığı sonucuna varılabilir.

Çocuklar..
Artık çocuklara süpriz hediye alabilmek çok zor.Hemen hepsi ellerinde birer istek listesi ile geziyor. Aslında bir çoğu herşeye sahip olduğu için ne alırsak alalım, hatta onların istedikleri şeyi alalım mutlu olamıyorlar. Peki onların verdikleri listeleri almak gerekiyor mu? Listeler gerçekten gereksinim duydukları ve yaşlarına uygun olan hediyelerden mi oluşuyor? Biz onlara ne almalıyız? Onların istediklerini mi? Bizim uygun gördüklerimizi mi? Belki de en can alıcı soru, devamlı birşeyler almamız gerekiyor mu?

Hediye olarak kitap alındığında mutlu olan çocuk sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Çocuklar çoktan teknoloji harikası isteklerini listelediler bile. Tabi ki Pollyanna kitabında olduğu gibi, hiç bir sorunu olmasa da kendisine koltuk değnekleri hediye geldiğinde, onlara ihtiyacı yok diye sevinmelerini beklemek doğru olmaz.Ama verdiğimiz eğitim, yaşlarına uygun seçim yapmalarını, uygun hediyeler beklemelerini, içlerinde başka beklentiler olsa da kitap almaktan mutlu olmalarını sağlayabiliriz.

Ve Büyükler..
Siz hediye listenizi yaptınız mı? Sizin listeniz de kitap var mı? Yoksa değerli ya da ihtiyacınız olan ya da çok istediğiniz bir şeylerin, başka birileri tarafından hediye edilmesini mi bekliyorsunuz? Gelen hediyeler sevgi ve düşünce dolu oldukça değerlenir. O yüzden hediye seçimi yaparken sevgi ile düşünülerek seçilmiş kitaplarla başlanabilir.

Görüldüğü gibi hediye almak o kadar kolay değil. İster bir büyüğe ister bir çocuğa seçin hediyenizi fark etmez. O hediye kişiye yüklediğiniz anlam olacak.Yine de unutmamak gerek ki en güzel armağan sevdiklere ayrılan zaman ve verilen değerdir. Birbirimize, çocuklarımıza vermekte en cimri olduğumuz ilgi ve zaman.O nedenle verilecek em güzel hediye belki de sevdiklere verilen sağlıklı ve mutlu bir zaman, yani paylaşılan yaşamdır.

Facebooktwitterlinkedinmail