ÇOCUKLAR YENİ YILDAN NE BEKLER?

Erişkinler yeni yıl dileklerini söylediler. Birbirlerine attıkları maillerle, mesajlarla ilettiler. Çocuklar yeni yıldan ne dilediler? Birçok büyüğün sandığı gibi onlara alınan yeni yıl hediyeleri ile istekleri bitti mi? Hiç hediye alamayan çocuklarsa yeni yıldan onlara hediye alınmasını mı istediler? Çocukların yeni yıldan beklentilerinin bundan çok fazla olduğunu ve tümünü gerçekleştirmenin bizim görevimiz olduğunu, yeni yılın ilk günlerinde hatırlamakta yarar var.

Çocukların yeni yıl dilekleri

Aslında, büyüklerinin onlar için yapmak zorunda oldukları şeyleri diliyorlar yeni yıldan. Yeni yıldan, erişkinlerin onların yaşam haklarını, sağlık haklarını, eğitim haklarını korumalarını istiyorlar. Bedenen ve ruhen sağlıklı yetişmeleri için uygun ortamların sağlanmasını istiyorlar. Büyüklerin onlara sorumluluk, dürüstlük, çalışkanlık gibi değerlerde doğru örnekler olmasını istiyorlar. Büyüklerinin yaşadıkları dünyayı daha fazla kirletmeden, bozmadan, yiyeceklerini, suyunu tüketmeden, onların da sağlıklı yaşayabilecekleri bir şekilde kendilerine bırakmalarını istiyorlar.

Büyüklerin anlamsız savaşlarla yaşamlarını karartmamalarını, onları en gereksinimleri oldukları yaşlarında annesiz, babasız bırakmamalarını, evsiz, ülkesiz endişe içinde yaşatmamalarını diliyorlar. Onların olmayan bir savaş sonrasında, kalan yaşamlarını sakat sürdürmek zorunda bırakılmamalarını, daha niçin dünyaya geldiklerini bile anlamadan ölümü tanıtmamalarını istiyorlar. Kısaca büyüklerin anlamsız savaşlarının kurbanı olmak istemiyorlar.

Onları korumak ve bakmakla yükümlü anne-babalarının iş bulabilmelerini, onlara ekmek getirecek parayı kazanabilmelerini istiyorlar. Onlardan sorumlu olan büyüklerin onların okuma hakkına saygı duymalarını, sokaklarda, koşulları kötü yerlerde ya da iyi görünen işlerde çalıştırarak sömürmemelerini diliyorlar. Yeni yılda, büyüklerin onlara karşı işlediği en büyük suçlardan olan fiziksel ve cinsel istismarları durdurmalarını istiyorlar.

Çocuklar erişkinlerin onları dinlemelerini, değer vermelerini diliyorlar. Ve yeni yılda  en çok sevgi bekliyorlar. Ama öyle laf olsun diye değil, öyle “Çocukları çok seviyoruz.” demek gerekir diye değil, gerçekten sevgi istiyorlar. Çünkü çocuklar kendilerini sevmenin sadece arada bir başlarını okşamak, hediye vermek olmadığını erişkinlerden daha iyi biliyorlar. Çocuklar yeni yıldan güven istiyorlar. Aslında baktığınızda büyüklerinden istedikleri, yeni yılda diledikleri siz büyüklerin dileklerinden çok daha az ve masum: Onlar sadece çocuk olma haklarını istiyorlar. Sevgili büyükler, birbirinize mesajlar yolladınız; sağlık, başarı, mutluluk, huzur, keyif dilediniz. Kiminiz kendiniz için daha özel dileklerde bulundu; yalnızlığının bitmesini, yoksulluğunun sona ermesini, başarının gelmesini yeni yıl dileği olarak sıraladı. Oysa siz büyüksünüz, bu istediklerinizi yeni yılın değil sizin çabanızın, çalışmanızın, emeğinizin getireceğini biliyor olmanız gerekir. Bilmeniz gereken diğer önemli şey ise; çocukların dileklerini onlara vermeden, çocukların haklarını korumadan, yeşertmeden, onlara çocukluklarını vermeden yeni yıl dileklerinizin ne bu yıl ne de sonraki yıllarda gerçekleşmesinin mümkün olmayacağıdır. Eğer yeni yıl dileklerinizde samimiyseniz ve gerçekleşmelerini istiyorsanız, evinizdeki kendi çocuğunuzdan başlayın ve yakınınızdan uzağa doğru tüm çocukların bu doğal isteklerini, masum dileklerini gerçekleştirmek için çalışmaya başlayın. Varlığınızın onların varlığına bağlı olduğunu, insan olmanın onurunu size sadece çocukların verebileceğini en azından bu yıldan başlayarak hatırlayın. Hatırlayın ki, hiç olmazsa yeni yılı kutlama ve dileklerinizin gerçekleşmesini bekleme hakkına kavuşma umudunuz olsun.

Facebooktwitterlinkedinmail