Erken boşalma

Erkeklerde sık görülen bir cinsel işlev bozukluğu: Erken boşalma

Erkeklerde çok sık görülen, hem erkeklerin hem de kadınların en fazla yakındıkları sorunlardan olan, son yıllarda ilaç piyasasının en çok çare bulmaya çalıştığı ve ürünler sunduğu cinsel işlev bozukluğu erken boşalmadır. Cinsel güçsüzlük korkusuyla mutlaka ayırt edilmelidir. Erken boşalmanın tarifi nedir? Bu tanım tartışmalara neden olmuştur. İki dakikadan az süreyle başlayıp, beş dakikaya kadar çıkan süreler, kadının orgazm olmasını ölçüt alan tanımlar yapılmıştır. Gelen maillerdeki sorulardan anlaşılan, yakınması olanların çoğunun bu tanımdan anladığının farklı olduğudur. Son kabul edilen tanım şöyledir: Sürekli ya da yineleyici bir biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması. Değerlendirme yapılırken yaş, cinsel eş, son zamanlardaki cinsel etkinliğin sıklığı gibi durumu etkileyen etkenlere bakılmalıdır. Çünkü cinsel ilişki sıklığının azalmasının erken boşalmayı etkilediğini ileri sürenler vardır. Ayrıca özellikle ilk deneyiminin genel evde olma ya da yakalanma endişesiyle aceleyle yaşanmış olmasının, daha sonraki ilişkileri de etkilediği görüşler arasındadır.

Kontrol etmeyi öğrenme
Ergenlik döneminde cinsel yaşam başladıktan sonra, erkekler cinsel ilişki deneyimleri ve mastürbasyonlarla boşalma zamanını kontrol etmeyi öğrenirler.
Tüm bu süreç sağlıklı yaşanmıyorsa o zaman bunu öğrenemez. Yani sorun boşalmanın zamanından çok, erkeğin bu zamanlamayı kontrol edememesidir. Bu kontrol, kişinin alacağı zevk ve cinsel uyumla da ilgilidir. Başarısız olacağı endişesi sorunu arttırabilir. Eşinin zevkini engellediğini düşünen kişi, moral bozukluğundan bir kısır döngüye girebilir. Gençlerde seksüel güdüler daha fazla, ereksiyon zorluğu olmamasına karşın hiçbir zaman boşalma kontrolü olamayabilir. Yaşlı erkeklerde gelişmiş olan kontrolde sonradan bozulma olabilir.

Nedenler
En sık görülen nedenler psikolojik nedenlerdir. En önemli neden boşalma kontrolünü öğrenememiş olmaktır. Ama bazen kontrolü öğrenmiş kişilerde de erken boşalma görülebilir. O zaman eğer organik bir neden yoksa, başka psikolojik nedenler olabilir. Çiftler arasındaki çatışmalar, aşırı kaygı ve stres bu nedenlerin başlıcalarıdır. Ayrıca cinsel ilişki sıklığında düşüklük de önemli bir erken boşalma nedenidir. Sıklık azaldıkça, kontrol kaybı ve erken boşalma artabilir. %10-20 oranlarında organik nedenler de olabilir. Bu nedenle mutlaka nörolojik ve ürolojik incelemeler yapılması gerekir. Sinirsel kontrolü kaybettirecek nörolojik bir hastalık erken boşalmaya neden olabilir. Ayrıca ürolojik rahatsızlıklar da benzer yakınmalar oluşturabilir.

Tedavi
Erken boşalmada tedavi farklı yöntemlerle yapılabilir. Bunlardan birisi “dur-başlat” yöntemidir. Penis uyarımının durdurulup başlatılması esasına dayanır. Ayrıca cinsel sorunu olan kişilere çeşitli psikoterapi yöntemleri uygulanır. Bunlar bireysel, grup ya da çift psikoterapisi şeklinde olabilir. Bunlardan başka bazı davranışçı yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bazen duruma uygun ilaçlar kullanılabilir.

Erken boşalma tanısı konurken çok acele etmemek gerekir. Özellikle devamlı ve düzenli bir cinsel yaşamı olmayan kişilerde tanı koymak zordur.

 

Facebooktwitterlinkedinmail