TATİLDEN DÖNMENİN HÜZNÜ

Uzun bir tatil bitiyor. Tatile gitmek ne kadar güzelse, dönmek o kadar zor gelir. Döndükten sonra da, özellikle iş yaşamına ve düzenli ev yaşamına başlamada sıkıntılar olabilir. Genellikle tatile; dinlenmek, eğlenmek ve yeniden düzenli yaşamı sürdürebilmek için enerji toplamak amaçlarıyla gidilse de, çalışmalar tatilden dönmenin insanlar için önemli bir stres kaynağı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle beklenenin aksine birçok kişi, tatil dönüşünde kendini yorgun, uykusuz, öfkeli ve isteksiz hissetmektedir. Bu durumun bir ismi vardır: Tatil sonrası sendromu. Hafta sonu tatillerinden sonra yaşanan pazartesi sendromuna benzer olan bu sendromla baş edebilmek için tatili, dönüşü ve sonrasını iyi organize etmek işe yaramaktadır.

TATİL DÖNÜŞÜNÜ İYİ DÜŞÜNÜN

Tatil sonrası stresi, tatili planladığı gibi geçmeyenlerde, tatilde istediklerini çeşitli nedenlerle yapamayanlarda ya da aile için tartışma yaşayanlarda, tatil sonrası ev işleri ve çocuk bakımı ile tek başına kalacak olanlarda daha sık görülmektedir. Bütün bunlardan kaçınmak için tatil kadar, tatil dönüşünü iyi planlamak gerekir.
Öncelikle tatilden son gün ve geç saatlerde dönmek, dönüşte trafik ya da havaalanı kalabalığını yaşamak stresi arttırmaktadır. O nedenle kendinize bir iyilik yaparak, tatilden bir gün önce dönmek işe yarayacaktır. Böylece günlük işlere başlamadan ama evinizde bir gün daha tatil fırsatı elde etmiş olacaksınız. Döner dönmez işe girişmek yerine, yumuşak bir geçiş yaparak bu günü eğlenceli geçirebilirsiniz. Özellikle tatil planladığınız kadar iyi geçmemişse, dönüşün ilk gününü rahat geçirmek daha önemli olacaktır. Ayrıca kısa süreli ve planladığınız gibi geçmeyen bir tatilden sonra hissettiğiniz olumsuz duygular, tatil dönüşüne ilişkin değil, tatil yapamamış olmanızdan kaynaklanıyor olabilir. O zaman yapılacak doğru şey, ihtiyacınız olan tatili yeniden planlamak olmalıdır.
Ertesi gün işe başladığınızda, işte ve evde işlerin birikmiş olacağı bir gerçek olabilir. Bazı kişiler bunu düşünerek dönüş stresine, tatilin son günlerinde girmeye başlar. Dönüşte işlerin biriktiği kaygısı ile ilk gün tümünü bitirmeye çalışmak sıkıntıyı arttırır. Dönüşte biriken işleri bölmek, planlamak tatil dönüşünün kaygısını azaltacaktır. Tatil süresince değişen uyku düzeniniz sorun çıkarabileceğinden, tatilin etkisini sürdürmenin yolu uykunuzu almak olmalıdır. Tatiller sadece uyku düzeninin değil, yemek yeme düzeninin de değiştiği zamanlardır. O nedenle dönüşte biraz diyet yapmak isteyebilirsiniz. Ama zaten dönüşün getirdiği kaygıya diyet stresini eklemek sorunu büyütür. Bu nedenle kendinize zaman tanımanız gerekir.
Bazı kişiler tatilde de çalışmayı sürdürürler. Tatil sırasında devamlı çalışmaları, ellerinde bilgisayarları ya da cep telefonları ile gezerek stres içinde tatil yapmaya çalışmaları, diğer insanların tatilini de etkiler. Tatilde çalışanların dönüşte hissettikleri stres, tatil dönüşü sendromundan çok, tatil eksikliği sendromu olacaktır. Her şeye rağmen tatil, alınan bir moladır. İyi planlanmış ve geçirilmiş tatil sonrası, tatil sonrası sendromu geçirseniz bile merak etmeyin, kısa sürede geçecektir.

Facebooktwitterlinkedinmail