KAYBOLAN ÇOCUKLAR

 

 KAYBOLAN ÇOCUKLAR

Geçen hafta ülkenin iç işleri bakanı bir istatistik bilgisini paylaştı. İçişleri bakanlığı kayıtlarına göre iki yılda 42 bin çocuk kaybolmuş ve 40.500 tanesi bulunmuş. Ama 1.500 çocuk halen kayıp. Zaman zaman gazete ya da TV haberlerinde izlediğimiz kaybolan çocuk haberleri, bir yerlerde gözümüze çarpan kayıp ilanları aklımızda çok yer etmemiş olabilir. Ama bu bilgi sandığımızdan çok çocuğun kaybolduğunu ve bulunamayabildiğini çok çarpıcı olarak gösteriyor. Çocuklar çeşitli nedenlerle kaybolabilirler. Bunu engellemek için alınması gereken tedbirleri bilmek ve çocuklara öğretmek gerekir. Kayıp çocuğun yaşı önemlidir. Küçük çocuklar kalabalık yerlerde ailelerin ellerinin bırakıldığı zaman, ilgilerini çeken bir şey olduğunda onun peşine takılarak  kolayca kaybolurlar. Dertlerini anlatamadıkları için, çoğunluk soyadı, adres gibi bilgileri akıllarında tutamadıkları için ağlamaya başlarlar. Eğer bu sırada bulunulan yer tehlikeli bir yerse kazaya uğrayabilirler ya da iyi niyetli olmayan birileri ile karşılaşabilirler. Bu nedenle çocuklarla neler konuşulması gerektiğini hatırlayalım. Daha fazlası için, çocuklarınızla beraber okuyacağınız ve bu bilgileri paylaşacağınız resimli bir çocuk kitabı yazdım. Yeşil Dinozor yayın evinden çıkan “BEN KAYBOLMAM” adlı kitap size ve çocuğunuza yardımcı olacaktır.

Çocuklarla Konuşmaya Başlarken

Çocuklarla güvenlik hakkında konuşurken onları korkutmamak; onları sadece  konuyla ilgili bilinçlendirmek önemlidir. Kendine güvenlerini sağlayarak olumlu bir şekilde iletişim kurmak gerekir.

Hazırlıklı olun: Çocuğunuzla güvenlik hakkında konuşmadan önce hazırlanın. Böylelikle onlarla daha sakin bir şekilde konuşmanız ve onları ikna etmeniz mümkündür.

Çocuğun yaşını göz önünde bulundurun: Çocuğun yaşına ve sizi anlama seviyesine uygun bir anlatım biçimi kullanın. Örneğin, 4 yaşındaki bir çocuğun sizin karşınızda oturup yaptığınız uzun açıklamaları dinlemesi mümkün olmayacaktır. Bunun yerine, basit oyunlarla, taklitlerle ya da dikkat çekici birtakım oyuncaklarla istediklerinizi anlatabilirsiniz.

Konuşma fırsatı yaratın: Çocuklarla konuşmak için ‘doğru zaman’ı beklemek yerine en günlük aktiviteleri yaptığınız zamanlarda konuşmayı deneyin. Örneğin, beraber yemek masasında otururken ya da  okula giderken konuşabilirsiniz.

Açık olun: Eleştirmeden ya da azarlamadan, bu kuralları onları önemsediğiniz için koyduğunuzu açıkça anlatın.  Çocukları merak ettikleri konular hakkında soru sormaya teşvik edin.

Güvenilir yetişkinleri belirleyin: Çocuktan korktuğu ya da kendini rahatsız hissettiği durumlarda yardım isteyebileceği en az 2 yetişkin belirlemelerini isteyin. Daha önce onlara yardımcı olan yetişkinlerden örnekler vererek bunun yine gerekebileceğini anlatın.

İnternette neleri paylaşmaması gerektiğini konuşun: İsim, adres, telefon numarası, okul adı, anne-baba adı, kendini belli eden fotoğraflar gibi belirleyici bilgileri internette paylaşmaması gerektiğini anlatın. Çocuklara ad ve soyadlarını, adreslerini ve telefon numaralarını öğretin. Tanımadığı birisinden herhangi bir hediye almamaları konusunda onları bilgilendirin. Çocuğa  kendini tedirgin hissettiği durumlarda insanlara hayır demesinin normal olduğunu öğretin, yabancıların arabasına binmemeleri konusunda uyarın. Sizden izinsiz dışarı çıkmamaları gerektiğini hatırlatın. Korkutmadan eğitmek her zaman birçok sorunun ilk çözümüdür.

Facebooktwitterlinkedinmail