İKİNCİ ÇOCUK ZAMANI

Sık sorulan sorulardan biri; “İkinci çocuğu ne zaman planlamak gerekir?” Bir başka sorma şekli ise; “İki çocuk arasında kaç yaş fark idealdir?” Birçok anne-baba, çocuklar arasındaki yaş farkı az olursa biri ile yeterince ilgilenemeyecekleri endişesi taşırken, bazı anne-babalar ise arada çok yaş farkı olursa çocukların anlaşamayacakları endişesi taşıyorlar. Bu sorunun kesin ve doğru tek yanıtı olması zor. Çünkü çocuk dünyaya getirmek, ikinci çocuk için zamanlamayı seçmek, sadece iki çocuk arasındaki yaş farkına bağlı değildir. Anne sağlığı, ailenin durumu, çocuğun durumu ve diğer tüm koşullar değerlendirilerek alınabilecek bir karardır.

Kadın Sağlığı ve Annelik
Hamilelik ve doğum, kadının bedensel sağlığını etkileyen süreçlerdir. Dolayısıyla bir sonraki doğum için annenin beden sağlığının toparlanması gerekir. Peş peşe yapılan doğumlar anneyi olumsuz etkiler. Kadın doğum uzmanları, iki gebelik arasında anne sağlığı açısından üç yıl olması gerektiğini söylemektedirler. Aynı zamanda annelerin, ruh sağlığı açısından da düşünülmesi gerekir. Özellikle doğum sonrası ortaya çıkabilecek ruhsal hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Anneliğin yorucu, uykusuz bırakan, emzirme ve diğer bakımlardan oluşan süreci de unutulmamalıdır. Diğer yandan; ikinci çocuk için ailenin ekonomik durumu, ilişkilerinin niteliği, çocuğun bakım koşulları, geleceği için yatırımları ikinci çocuk düşünürken dikkate alınmalıdır. Bu ölçütler değerlendirildiğinde ikinci çocuk için uygun zaman; annenin bedenen ve ruhen sağlıklı olduğu, iki ebeveynin de ikinci çocuğa manen ve maddi olarak kendilerini hazır hissettikleri zamandır.

Çocuğun gelişimi ve yeni bebek
0-3 yaş; çocukların hızla bedensel gelişim gösterdikleri, birçok beceriyi birden kazandıkları, beyin gelişiminin hızlı olduğu ve çevresel koşullarla anne ilişkisinden etkilendiği ve olanak varsa kreş yerine ev bakımının tercih edildiği bir dönemdir. Bu dönemde gelecek kardeş, hele de ebeveynler hazır değilse ve gerekli koşulları oluşturamadıysalar olumsuz etkilenmeye açıktır. Bire bir ilişkinin azalması duygusal, zihinsel ve nörolojik gelişime etki edecektir. Aynı koşullarda çocuk kendini ihmal edilmiş hissedebilir ya da onu ihmal etme endişesi ile ebeveynler yeni doğana yeterli ilgi ve bakımı gösteremeyebilirler. Birlikte büyüme, paylaşma gibi kavramlar ise aradaki yaş az da olsa sorun yaratabilir. Henüz çok küçük olmasına karşın, yeni gelen bebek nedeniyle kendini bir anda ağabey veya abla olarak bulmak onu kızdırabilir; içe kapanmaya ya da başka sorunlara yol açabilir. Diğer yandan, arada olan yaş farkı açıldıkça çocukluk dönemi paylaşımları azalacaktır. Aralarındaki ilişki, erişkin dönemde daha düzenli hale gelecektir.
Çocuklar kardeş istiyor diye yeni bir çocuk yapma kararı alınmaz. Yeni bir çocuk istenip istenmediği ailenin vereceği bir karardır. Aradaki yaş farkı için anne sağlığı ve çocuk gelişimi dikkate alındığı zaman, en uygun yaş farkı 3 gibi görünmekle birlikte; tüm bunlar göz önüne alındığında ikinci çocuk yapmanın doğru zamanı, kendinizi her anlamda yeniden ebeveyn olmaya hazır hissettiğiniz zamandır.

Facebooktwitterlinkedinmail