Prof. Dr. ATALAY YÖRÜKOĞLU’NUN ANISINA

Türkiye en büyük çocuğunu kaybetti bir kaç gün önce. Çocukların da ruh sağlığı olduğunu anlatan, beni ve bir çok arkadaşımı eğiten, kitaplarıyla büyüdüğümüz, çocuklarımızı büyüttüğümüz hocamızı. Bugün onu düşündüğümde hep çocuklarla ilgili anılar geldi aklıma. Beyaz saçlarıyla masasında oturmuş, beraber hasta görürken, çalan telefonu açıp, “merhaba anneciğim” dediğinde, karşımızda oturan 7 yaşlarındaki çocuğun hayret dolu bakışlarını….Hocanın çocuğa dönüp “evet, ben de çocuğum” demesini…Çocuklara ilişkin, çocuklardan öğrendiği fıkraları heyecanla anlatışını… Son telefon konuşmamızda “çok çalıştığının farkındayım ama hala tembelsin bence, bir kitap bile yazmadın” demesini..Onunkilerden sonra kitap yazmak zor, ama onun için bir şeyler yazmak daha da zor..Yine ondan yardım alacağım, her öğrenci gibi…
Bir çocuk ailesinden ne ister? Bunu en güzel dile getiren kişi oydu :Tüm anne babalara pulsuz bir dilekçe.Bir büyüğün, ama daim bir çocuğun dilinden…

Pulsuz dilekçe

Sevgili Anneciğim, Babacığım,

Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim, size şunları söylemek isterdim:
Sürekli bir büyüme ve değişme içindeyim.Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.
Denem ile öğrenirim.Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz.Oyunda, arkadaşlıkta ve uğraşılarımda özgürlük tanıyın.Beni her yerde, her zaman koruyup kollamayın.Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem daha iyi öğrenirim.Bırakın kendi işimi kendim göreyim.Büyüdüğümü başka nasıl anlarım?
Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum.Bunu önemsemeyin.Ama siz beni şımartmayın.Hep çocuk kalmak isterim sonra.Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum.Ancak siz verdikçe almadan edemiyorum. Bana yerli yersiz söz de vermeyin. Sözünüzü tutmayınca sizlere güvenim azalıyor. Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin.Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın.Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi söyleyemem. Ancak, hiç kısıtlamayınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Tutarsız davrandığınızı görünce hem bocalıyor, hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.
Öğütlerinizden çok davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın.Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz.Bunları çabuk unuturum.Ancak birbirinize saygı ve sevginizin azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder. Çok konuşup çok bağırmayın.Yüksek sesle söylenenleri pek duymam.Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi iz bırakır. “Ben senin yaşında iken…”diye başlayan sözleri hep kulak ardına atarım.Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın.Bana yanılma payı bırakın.Beni, korkutup sindirerek, suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın.Yaramazlıklarım için beni kötü çocukmuşum gibi yargılamayın.Yanlış davranışımın üzerinde durup düzeltin. Ceza vermeden önce beni dinleyin.Suçumu aşmadığı sürece cezama katlanabilirim.
Beni dinleyin. Öğrenmeye en yatkın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır.Açıklamalarınız kısa ve özlü olsun.Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın.Ama başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin.Bana güvendiğinizi belli edin. Beni destekleyin;hiç değilse çabamı övün.Beni başkalarıyla karşılaştırmayın;umutsuzluğa kapanırım.Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin.Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın, bana süre tanıyın.Yüzde yüz dürüst davranmadığımı görünce ürkmeyin.Beni köşeye sıkıştırmayın, yalana sığınmak zorunda kalırım.Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin.Kızgınlığınızı haklı görebilirim, ama beni aşağılamayın.Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın.Unutmayın ki ben de sizi yabancıların önünde güç durumlara düşürebilirim. Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca açıklamaktan çekinmeyin.Özür dileyişiniz siz olan sevgimi azaltmaz, tersine beni size daha çok yakınlaştırır.Aslında ben sizleri olduğunuzdan daha iyi görüyorum.Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez göstermeye çabalamayın.Yanıldığınızı görünce üzüntüm büyük olur.
Biliyorum ara sıra sizi üzüyor, belki de düş kırıklığına uğratıyorum. Bana verdikleriniz yanında benden istediklerinizin çok olmasığını da biliyorum. Yukarıda sıraladığım istekler size çok geldiyse bir çoğundan vazgeçebilirim.Yeter ki beni ben olarak seveceğinize olan inancım sarsılmasın.
Benden “örnek çocuk” olmamı istemezseniz, ben de sizden kusursuz ana-baba olmanızı beklemem.Sevecen ve anlayışlı olmanız bana yeter.
Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi.Ama seçme hakkım olsaydı,sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim.
Sevgiler
Çocuğunuz
(Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu’undan)

Facebooktwitterlinkedinmail