RUH SAĞLIĞI PROBLEMLERİNİ RUH SAĞLIĞI UZMANLARI ÇÖZEBİLİR

Ruh sağlığı, psikiyatri, psikoloji hemen herkesin ilgisini çeken, içeriği bu konular olan kitaplar en çok satan, filmler en çok izlenen filmler olan alanlardır. Bu kadar popüler olmasının yanı sıra aynı oranda endişe yaratan konulardır. Bir konuya ilgi duymak, o konuya ilişkin okumak, izlemek başka bir şey, o konuda sorunu olanlara yardım etmek, tedavi etmek tümüyle başka bir şeydir. Oysa artan oranda hobileriyle uzman olmayı karıştıran, okudukları kitaplarla kendilerini ya da başkalarını “iyileştirebileceklerini” söyleyen kişi sayısı artmaktadır.

Ne zaman işe yarar?
Olumlu düşünme önerilerini hiç denediniz mi? Çok sıkıntılı, üzgün, perişan olduğunuzda önerilen gibi olumlu yanları düşünmeye çalışın. Çoğunlukla zaten ruh durumunuz buna uygun olmadığından başaramayacak, başaramadığınız için kendinizi daha yetersiz hissedecek ve sıkıntınız artacaktır. Oysa bunun yerine sıkıntınızı yakın biri ile ya da bir uzmanla paylaştığınızda, yalnız kalmak yerine kalabalığa karıştığınızda, olumlu düşünemeseniz de sıkıntınız azalacaktır.

Edindiğimiz bilginin nereden kaynaklandığını bilmek gerekir. Sizinle aynı süreçleri yaşadığını söyleyen birinin önerdikleri her zaman aynı etkiyi yapmaz. Zaten yaşamak, çözümü de öğretmeyebilir. Öyle olsa hiçbirimiz benzer hataları tekrarlamaz, benzer hastalıkları yeniden yaşamazdık. Yaşadıklarınızı anlayabilmesi, çözümü bildiğinin göstergesi değildir. Bilimsel temeli olan, uzman kişilerce hazırlanmış, altında isim bulunan bilgileri dikkate almak ve o bilgilerin, sorun kendinde olduğunda tek başına uzmanın bile işine yaramadığını düşünmek gerekir. Uzmanı olduğu konuda sorun yaşayan kişi, aynı konuda başka bir uzmandan yardım ister. Bunu yaptığı sürece gerçek uzmandır. Tabi uzman unvanını da iyi sorgulamak yarar sağlar.

İnternet sitelerinde ve kitaplarda çeşitli uzmanlık unvanları var. Dikkatli bir araştırma yaptığınızda asıl eğitimi bambaşka olan kişilerin, 2-3 haftalık sertifika programlarından aldıkları katılım belgelerine dayanarak, farklı alanda bilgi verdiğini görebilirsiniz. Aslında bilgi verdiğini değil, öyle sandığını ve unvanla bir şekilde sizi yanılttığını görmek mümkündür. Geçen gün bir hastamın yardım aldığını düşündüğü “doktorun” iktisat doktoru olduğunu birlikte keşfettik.

Kendi Kendine Yardım
Bilgilenmek, dinlemek, araştırmak, okumak çok önemli. Bilginin kaynağını, geçerliliğini de kendi süzgecimizden geçirmemiz gerek. Gazete haberleri de dâhil buna. Bazen günlük haberler, bazen ülkeyi ilgilendiren haberler, bazen de sağlık haberleri. Hepsine bakmak, okumak ama inanmadan düşünmek, araştırmak gerekir. Unutmayalım ki, kendi kendimize de, çevremize de, ülkemize de en iyi yardım gerçeğin ve doğru bilginin peşine giderek yapılabilir. Özellikle ruh sağlığına ilişkin sorunlar, ehil olmayan kişiler tarafından tanınmadıkları için hem hastaya hem de “şifacıya” zarar verebilir. Ruh sağlığı sorunlarınızın çözümü kitaplarda, sertifikalı adı koç, şifacı hatta terapist olanlarda, göklerde, fantastik kahramanlarda, bilimselliği olmayan adına terapi dedikleri yöntemlerde değildir. Ruh sağlığı sorunu yaşamak, diğer hastalıklardan farklı olmadığı için utanılacak bir süreç olmayıp, çözümü kendinizin ve yakınlarınızın sağlığı için gerçek, bu konuda eğitim almış ruh sağlığı uzmanlarında (Psikiyatrist, Klinik Psikolog) aramınız gereklidir.

Facebooktwitterlinkedinmail