CİNSELLİK HER ŞEY Mİ?

-Seks Satışları

Modern dünyanın en büyük iki saplantısı önemli bir noktada kesişir. Zenginlik, aşkları cezbedebilir ve âşıklar da, daha çekici olabilmek için zengin olmak ister. Seks herhangi bir ürünü satmanıza yardımcı olabilir; bazıları ise doğrudan seksi satar. Hangisi önce gelirse gelsin, seks arzusu ve zengin olma arzusu dinamik bir çifttir.

-Adetler ve Ahlak

Seks, insanlığın nihai etik mayın tarlası görecini görür. Çağlar boyunca tüm dünyada normalliği belirleyen binlerce tabu yaratıldı. Fakat neredeyse hiçbiri evrensel kabul görmedi, hatta tek tek toplumların içerisinde bile. Gerçekten de günah peşinde koşan bazı kültürler ve toplumlar eğlenceye hizmet etti ve diğerlerine tat kattı. Elbette, bu geni gri bölge, siyah ve beyazı, doğru ve yanlışı ve cinsel ilişkilerinin ahlaki olmazsa olmazlarını belirlemeye çalışan, antik peygamberlerden modern köşe yazarlarına kadar pek çok kişiye de engel olmadı. Felicia Zapol (Biraz da seksten konuşalım, dünyanın en eski saplantısı hakkında 600 söz)

Bu satırların alındığı kitap, bazı tanınmış kişilerin seks hakkında söyledikleri sözlerden oluşmuş. Yani sadece sekse ilişkin söylenen, çoğu sıradan olan sözlerin bile satacağını düşünerek hazırlanmış. Arkasındaki tanıtım cümlesi konuyu özetliyor: “Seks medyayı doyurur ve zihnimizi meşgul eder. Yine de, yaşamın en mahrem alanlarından biridir.” Gelelim bize, cinselliği bilmeyen bir ülkede en çok satan şeyin cinsellik olmasına bir neden bulmak gerekir. Gerçi cinselliği satarak kazananların, umurunda olmasa da, bu konuda birçok neden ileri sürülebilir. Bu nedenleri bulmaya çalışmadan önce cinselliğin ne olduğunun tam ve gerçek tanımını yapmak gerekir. Haberler, araştırmalar, konuşmalar herkesin anladığı cinsellikle, bilimsel anlamdaki cinselliğin farklı olduğunu düşündürüyor.

Cinsellik nedir?

Doğumla belirlenen iç ve dış cinsel organlarımızın, hormonlarımızın oluşturduğu cinsiyetimize uygun davranışlara cinsellik diyoruz. Cinselliği bilmek, organlarımızı, fonksiyonlarını, hormonlarımızı, normal çalışıp çalışmadıklarını bilmektir. Bu tanıma, bilinmesi gerekenlere başka şeyler eklenebilir. Ama cinselliğin sekse ilişkin fıkralar, tahrik edici kadın resimleri, insanları yeterli olmadıkları duygusuna kaptıran testler, çoğu kez kimin söylediği belli olmayan öneriler olmadığı kesindir. Hatta bu tür uyarıların, özellikle yeterli ve gerçek cinsel bilgisi olmayanların, cinselliği hiç yaşayamamasına ya da yanlış yaşamasına yol açtığı da kesindir.

Cinselliği öğretmek

Cinselliğe ilişkin bilgileri kimden alıyoruz? Çocukluk döneminde bu bilgileri almamız gereken kişiler ailemizdir. Ama erişkinlere sorduğumuzda, bu bilgileri ailelerinden alan sayısı çok azdır. En çok arkadaşlardan öğrenilir. Arkadaşlardan, yani aynı yaşta olan kişilerden. Peki, onların bilgi kaynakları nedir? Genellikle başka arkadaşlar ve çoğunlukla doğru ve gerçek bilgi içermeyen yazılar. Son yapılan bir araştırma ortaya koyuyor ki bu bilgilerin en önemli kaynağı basın. Hemen dönüp basına bakıyoruz. Baş sayfadan başlayarak tüm gazeteler ve ekleri cinsellikle dolu. Çünkü cinsellik satıyor. Ama bu satan cinselliğin ne yazık ki büyük çoğunluğu bilgi verici değil, dikkat çekici. Başlığa baktığınız zaman cinsellik konusunda çok şey öğreneceğinizi düşünüyorsunuz ama okuduğunuzda tek öğrendiğiniz bilgisizliğiniz oluyor. Onun dışındaki haberlerde ise cinselliğin sömürülmesi ve bunun yol açtığı yanlışları görüyoruz. Erken yaş cinsel ilişkiler, ergen gebelikleri, tecavüzler, turistlere saldırılar. Bu haberlere kızıyor, üzülüyor ya da şaşırıyoruz. Oysa temel cinsel eğitimin verilmediği, buna karşın cinselliğin bu kadar pompalandığı bir yerde bunların olmaması garip olur. Ve tabi kadın vücudunun, son zamanlarda daha az olmakla birlikte erkek vücudunun çıplak bir uyarıcı olarak verildiği yayınlar. Çark dönüyor, bunlar satıyor, bu kontrolsüzlüğün ve bilgisizliğin oluşturduğu adli ve toplumsal olaylar da satıyor. O zaman herkes cinsellik yazmalı, yazıyor da…

Cinsel eğitim

Tüm bunlara karşın okullara cinsel eğitim programları konulmasına topyekûn gösterilen karşı tepki bile cinselliğin bilinmediğinin, salt seks yapmak olarak algılandığının ve korkulduğunun bir göstergesidir. Oysa düzeyli, yaşa uygun ve bilimsel verilecek cinsel eğitim bu sorunların birçoğunu yok edecektir. Cinsellik insanlar eğitildiğinde de satacaktır. Ama üretenler daha kaliteli yayınlar yaratmak zorunda kalacaktır. Genç kızlar bakire değil diye ölmeyecek, erkekler cinsel yetersizliğiyle dalga geçildi diye katil olmayacak ve her iki cinsten bir sürü insan cinselliğe bağlı sorunlar nedeniyle intihar etmeyecektir. Yine insanlar sokakta cinsel saldırıda bulunmayacak, ülkemize gelen turistlerin hepsi “kolay kadın” sanılmayacak, erken yaşlarda kontrolsüz cinsel ilişkiden, bunu kullanan sektörler bile yakınır olmayacak, ortada anne-babası çocuk olan çocuklar kalmayacaktır. Sorunun yanıtı evet, cinsellik çok önemlidir. Salt insan yaşamındaki anlamı ile değil, toplumsal olarak da çok önemlidir. Yeter ki tanımı doğru yapalım ve içeriği doğru öğrenelim.

 

Facebooktwitterlinkedinmail