ÜNİVERSİTE SEÇMEK ZORDUR!

Üniversite sınav sonuçları açıklandı ve sıra üniversiteyi seçmeye geldi. Sınav zordur. Ama sınav puanına bakarak yaşamın bundan sonrası için önemli bir başlangıç olacak olan bölümü ve o bölümün olduğu üniversiteyi seçmek çok daha zordur. Bazı öğrenciler rahat. Çünkü hayallerini süsleyen bir bölüm ve üniversite için yeterli puanı aldılar. Seçimlerini çoktan yaptıkları için tek yapacakları kayıtları beklemek. Bazı öğrenciler ise bölüm biliyor, üniversite konusunda akılları karışık. Bazılarının ise arayışları hala sürüyor. Üniversite seçmenin kolay bir yolu var mı? Kolay olmadığı kesin ama bazı değerleri göz önünde tutmak ve değerlendirme yapmak yararlı olacaktır.

ÜNİVERSİTE NEDİR?

Üniversite sadece bir bina değildir. Üniversiteyi içinde üretilenler ve üretenler önemli hale getirir. Üniversite seçerken ilk dikkat edilmesi gereken şey, seçmek istediğiniz meslek grubu olmalıdır. Bizim sistemimizde maalesef süreç içinde yetenek, beceri ve eğilimleri araştırarak gençleri yönlendirme yapılmamaktadır. Ama bu işi yapan yerlerden alınacak destekler, kendinizi doğru değerlendirme, becerileriniz ve yetenekleriniz konusunda objektif olabilmek başarılı ve mutlu olacağınız, size uygun mesleğin seçiminde yardımcı olacaktır. Ailelerin bazı yönlendirmeleri, çevreden yapılan değerlendirmeler bu konuda doğru olmayabilir.  Mesleğinizi ne kadar puan aldığınız, ya da hangi mesleğin önerildiği, daha iyi olduğu gibi görüşlere göre değil, sizin yetenek, eğilim ve isteklerinize göre seçmek uygundur.

Sonraki adım o mesleğe ulaşmak için hangi bölüm ve üniversitenin daha uygun olduğu kararıdır. O meslek için en iyi eğitim nerede? Hangi öğretim üyeleri var? Diploması nerelerde geçerli? İş dünyasında ve akademik dünyada oradan mezun olmuş olmak katkı sağlıyor mu? Eğitim sürecinde ders dışında size ne katkılar sağlıyor? Sosyal sorumluluk, eğitime öğrencinin aktif katılım durumu nedir? Bu soruların yanıtlarına göre hangi üniversite daha iyi ve hangi üniversite benim istediğim alanda daha etkin sorularının yanıtlarına kavuşmak mümkün olacaktır. Üniversitenin değeri yaptığı reklamın fazla olması, verdiği burs ve diğer hediyeler, hatta ne kadar çok öğrenci aldığı ile ölçülmez. Üniversite eğitimi aslında gerçek yaşamın bir başlangıcıdır. Üniversite bitince süreç bitmez. Aksine diğer mezunlardan farklı ne yapabilirim ve kendimi daha çok nasıl geliştirebilirim sorularının başlangıcı olmalıdır. İyi üniversite, bunu da eğitim verdiği öğrenciye aşılayabilen üniversitedir.

Üniversite bir gencin; geleceğini belirleyecek, aklını, bilgisini, mesleğini, görgüsünü, işe yaklaşımını, siyasi ve toplumsal görüşünü oluşturacak yerdir. Bu nedenle sağlam ve doğru değerlerle seçilmelidir. Sevgili gençler, üniversite sizin geleceğinizin başlangıcı, sadece bitirmek yetmiyor. Bitirdiğiniz yerden neler aldığınız ailelerinizin ve ülkenizin de geleceği olacak unutmayın.  Bu hafta vereceğiniz kararların sonucunda, hepinizin doğru seçimlerle, mutlu ve başarılı olacağınız yerlere ilk adımlarınız olmasını dilerim.

 

Facebooktwitterlinkedinmail